Moje pierwsze buty trekkingowe, a raczej traperki, bo 20- lat temu prawie nikt nie używał takich terminów jak trekking, to były Beck’i, a następne po nich to buty Chiruca. Pierwsze kupiłem, ufając wiedzy i uczciwości sprzedawcy (i nie zawiodłem się), a drugie, w pełni świadomy swojego wyboru, zdjąłem z półki własnego sklepu. Teraz doświadczenie i uczciwość, to dewiza naszych sklepów!
Dlaczego Buty Chiruca?
Powodów jest kilka. Po pierwsze, to uznana hiszpańska marka, której początki sięgają 1914 roku. Po drugie, w swoich wyrobach wykorzystuje najwyższej jakości półprodukty, między innymi skóry wykończane metodą Scotchgard™ i ultra-wytrzymałą Cordurę®, a także technologie z górnej półki, takie jak Gore-Tex®, czy Vibram®. Po trzecie i najważniejsze, my, nasze rodziny, znajomi, a przede wszystkim setki naszych klientów od lat nosimy Chiruki, a gdy zdepczemy jedną parę, zazwyczaj wybieramy następną parę Chiruków.
Trochę techniki…
Do produkcji swoich butów Chiruca używa skór bydlęcych, które przed działaniem wody i brudu zabezpiecza już na etapie produkcyjnym (garbowania) metodą opatentowaną przez firmę 3M o nazwie Scotchgard™. Skóra uzyskuje w ten sposób właściwości hydrofobowe dzięki czemu woda nie wnika wgłąb skóry, a spływa po niej „jak po kaczce”.
Komu polecamy buty marki Chiruca?
Wszystkim, którzy cenią sobie wysoką jakość i klasyczny, zawsze modny design. Zarówno początkującym turystom, jak i starym wyjadaczom. Chiruki świetnie sobie radzą zarówno w lesie jak i na górskich, kamienistych szlakach, są w pełni wodoodporne, paroprzepuszczalne, charakteryzują się świetną trakcją i amortyzacją, a przy tym są niesamowicie wytrzymałe. Najbardziej popularne modele kosztują w granicach 400-600 zł. Przy czym należy pamiętać, że buty tej klasy wytrzymują nie rok, nie dwa, a zazwyczaj 5 lat eksploatacji!
W zależności od przeznaczenia i zastosowanych technologii buty podzielono na kilka kategorii:
Hiking – dla miłośników przyrody
W terenie nizinnym i pagórkowatym najlepiej sprawdzają się buty z kolekcji Hiking, co w języku polskim znaczy wycieczki krajoznawcze, rajdy piesze. Buty te charakteryzuje średnia wysokość (ang. middle) i dwuwarstwowa, poliuretanowa podeszwa. Dolna warstwa jest wykończona mocnym bieżnikiem i odporna na ścieranie, a górna, elastyczna, zapewnia doskonałą amortyzację i izolację od podłoża. Podeszwy w butach hikingowych są mocowane na gorąco (metodą natryskową), dzięki czemu perfekcyjnie łączą się z cholewką. Dzięki doskonałej integracji podeszwy z cholewką oraz membranie Gore-Tex® buty nie przemakają nawet podczas długiego kontaktu z wodą. Natomiast zastosowanie elastycznej podeszwy (w stosunku do modeli górskich) powoduje, iż buty są bardzo wygodne i uniwersalne.
Piękne buty damskie Chiruca Massana zastąpią w tym roku produkowany od kilkunastu lat i bardzo popularny model Urbasa. Buty występują w kilku wersjach kolorystycznych. Cholewkę, podobnie jak w Urbasie, stanowi wodoodporna skóra zamszowa i znana ze swojej wytrzymałości Cordura® Wyposażone są w wysokiej klasy poliuretanową podeszwę oraz membranę Gore-Tex® Performance Comfort. Naszym zdaniem Massany będą godnym następcą wysłużonej już, bądź co bądź, Urbasy!
Trekking – dla poszukiwaczy przygód
Modele z kolekcji Trekking (termin ten określa formę turystyki, uprawianą w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych), są zazwyczaj wyższe i twardsze. Mocna cholewka stabilizuje staw skokowy i zabezpiecza kostkę przed urazami. Przed wodą doskonale chroni paroprzepuszczalna membrana Gore-Tex®, która w modelach trekkingowych przybiera formę skarpety otulającej stopę z każdej strony. Umożliwia to technologia mocowania podeszwy, która jest klejona na zimno (metodą montażową). Wszystkie górskie trapery wyposażone są w markowe podeszwy Vibram®.
Bezpieczeństwo i komfort jakie zapewniają buty trekkingowe, to podstawa udanej wycieczki. Pamiętajmy, że na co dzień nie przemierzamy tak długich dystansów, w tak trudnym terenie i zmiennych warunkach pogodowych. Gdy już wyruszymy na szlak, to rzadko mamy możliwość skrócenia drogi powrotu. Dlatego buty turystyczne muszą być dobre!
Buty Chiruca Gredos Supra wyróżnia się klasyczną cholewką wykrojoną z dużego płata nubukowej skóry (ilość przeszyć ograniczono w tym modelu do niezbędnego minimum). Skóra ta jest zabezpieczona przed działaniem wody i brudu już na etapie produkcyjnym (garbowania) metodą opatentowaną przez firmę 3M o nazwie Scotchgard™. Ponadczasowa stylistyka i swoisty minimalizm czynią z tego modelu niekwestionowanego lidera popularności. Wodoodporność oraz paroprzepuszczalność gwarantuje membrana Gore-Tex® Performance Comfort, amortyzację i stabilność podeszwa Vibram® Fusion CNR, a niezniszczalność miękkiego kołnierza wodoodporna Cordura®.
Stary model Gredosów (jeszcze z poliuretanową podeszwą – patrz pierwsze zdjęcie) posiadam już kilkanaście lat. Przewędrowałem w nich setki kilometrów po zróżnicowanym górskim terenie, w lesie i mieście (zimą). Buty są naprawdę bardzo wygodne. Nigdy nie miałem problemów z otarciami, czy odciskami. Naturalna skóra ma tą właściwość, że świetnie układa się do każdej stopy. Nigdy specjalnie o nie nie dbałem, co jakiś czas tylko czyściłem je z błota i konserwowałem impregnatem w sprayu. Teraz moje Gredosy są już zdeptane i raczej nie zabiorę ich na żadną poważną wyprawę, ale nadal nadają się do prac przydomowych. Membrana już przepuszcza wodę (prawdopodobnie niewiele z niej zostało), podeszwa po bokach zaczyna się odklejać, ale buty nadal „dają radę”. Podeszwę podkleję, cholewkę zapastuję, a do środka włożę nowe wkładki i nadal będę się cieszył swoimi starymi traperami, do których po prostu mam sentyment 😉
Buty Chiruca Monique z kolekcji Donna to z kolei najpopularniejszy model damski. Wyróżnia go piękny, kobiecy design z charakterystycznym kwiatkiem z boku. Buty posiadają dwuwarstwową podeszwę składającą się z Vibram® Pillow i Phylon’u – bardzo wytrzymałej, a zarazem lekkiej śródpodeszwy powstałej na bazie pianki EVA, która świetnie amortyzuje wstrząsy powstałe podczas chodzenia. Cholewka „Moniki” wykonana jest z wodoodpornej skóry nubukowej i cordury oraz wyściółki z Gore-Tex® Performance Comfort.
Hunter – nie tylko dla myśliwych
Wysokie modele z kolekcji Hunter doskonale sprawdzają się również na motocyklu. Wiem, bo sam od wielu lat testowałem je na Transalpie, a teraz na GS’ie 🙂
Chiruki ewidentnie pasują do motocykli typu enduro turystyczne. Rasowo wyglądają, ale przede wszystkim gwarantują komfort i bezpieczeństwo! Wysoka, gęsto sznurowana cholewka bardzo dobrze chroni staw skokowy przed skręceniem. Wodoodporna skóra świetnie osłania przed wiatrem i deszczem. Wyściółka z Gore-Tex® pozwala stopom „odetchnąć”, a jednocześnie zabezpiecza buty przed przemakaniem. Traperskie podeszwy zapewniają dobrą przyczepność i amortyzację podczas górskich wycieczek, w leśnych chaszczach, ale także podczas zwiedzania miast. Na pewno są wygodniejsze niż plastikowe, motocyklowe botki 🙂