Buty trekkingowe Lytos – włosi potrafią to robić!

Ktoś zapytał mnie ostatnio „Czy włosi robią dobre buty turystyczne?” W pierwszej chwili odpowiedziałem że nie wiem, ale po szybkiej analizie eTraperowej półki z obuwiem moja odpowiedź brzmiała „Oczywiście, że tak!”.

Hisilicon Balong

eTraper ma w swojej ofercie kilka marek obuwia w góry: Regatta, Chiruca, Red Rock, Lytos oraz Dolomite.

Regatta to brytyjska marka dostępna w wielu krajach europy, coraz bardziej popularna wśród turystów. Hiszpańskie Chiruci są znane i cenione na rynku outdoorowym od wielu lat, pisaliśmy już o nich tutaj. Trzy pozostałe pochodzą natomiast z Włoch! To nie może być przypadek.

Ale po kolei…

Buty trekkingowe Lytos to naprawdę, niemal perfekcyjnie wykonane obuwie. Oferta Lytosa nie jest może bardzo obszerna, ale to właśnie jest atut tej marki. Kilka wysokich i kilka niskich modeli to przemyślane propozycje. Buty Lytos to średnia-niższa półka cenowa. Buty te wybierane są częściej na sezon letni, choć z powodzeniem „poradzą” sobie także zimową porą. Najbardziej popularne są chyba świetne trapery Justine. To gładkie, skórzane trapery przeznaczone dla pań, stworzone w trzech kolorach (czerwonym!, czarnym oraz nowym, szarym). Cena nieco powyżej 300 zł z pewnością jest atrakcyjną, biorąc pod uwagę wykonanie, użyte materiały oraz parametry techniczne tych butów.

Z wysokich modeli wymienić można jeszcze damski, długo obecny na rynku Rocker oraz tradycyjne buty trekkingowe Argo Jay i Trek Lite. Mimo dość niskiej ceny (ok 300 zł) będziecie naprawdę mile zaskoczeni tymi butami. Tutaj nigdzie nie sterczy klej, poszczególne elementy cholewki są ze sobą doskonale spasowane, są zrobione po prostu porządnie, co nie jest regułą w przypadku tańszych butów. Włosi naprawdę się starają. W ofercie mamy także niskie modele, np. Cosmic. To wygodne buty, które z powodzeniem sprawdzą się także na co dzień. Do wyboru jest kilka opcji kolorystycznych dla pań, jak i dla panów. Jak więc widać Lytosy to rozsądny wybór, jeśli nie dysponujemy dużymi funduszami.

Kolejny, na pewno bardziej znany przedstawiciel Włoch, to Red Rock. Tych butów nie trzeba Wam przedstawiać. Zresztą już pisaliśmy o nich na naszym blogu tutaj. Powiem tylko, że jeśli Lytosy wybierane są częściej na sezon letni, tak Red Rocki częściej na jesień-zimę. Być może do takiego wyboru przekonują Was klasyczne, skórzane cholewki w Red Rockach, ale zapewniam, że tekstylne cholewki w Lytosach, uzbrojone w membranę Hydortex lub WaterProof to także bariera nie do przejścia dla kropel wody. Oczywiście sprawdziliśmy to na własnych stopach.

Buty trekkingowe i hikingowe Red Rock kosztują nieco więcej, ale to dobrze wydane pieniądze. Na najlepszy chyba model tej marki, 11205, którego sprzedaliśmy już dziesiątki a może setki, przygotować trzeba niecałe 500 złotych.

No i jest jeszcze Dolomite. Od dłuższego czasu staraliśmy się wprowadzić tą markę na półki eTrapera. Udało się! Pierwsze modele mamy już w sprzedaży, a do końca lipca 2019 powinniśmy mieć już pełną ofertę tej marki.

Buty Dolomite to trekkingi z nieco wyższej półki. Ceny oscylują między 700 a 1300 złotych. Ale chwileczkę… zanim zaczniecie narzekać, że drogo, że „kto tyle wydaje na buty?”, proponuję przyjść do nas, obejrzeć te buty, przymierzyć i posłuchać naszych sprzedawców. Zobaczycie wtedy, że warto dać takie pieniądze. Materiały, skóry – rewelacyjne. Membrana – tylko Gore-Tex. Podeszwy – oczywiście włoski Vibram. Dzięki temu turystyka w tych butach to bajka. Nie tylko Śnieżka, Śnieżnik czy Rysy staną przed Wami otworem. W butach Dolomite możesz śmiało planować poważniejsze wyprawy w nieco wyższe góry.

Dolomite tworzy dwie linie produktów: Lifestyle oraz Performance. Profesjonalne buty górskie pochodzą właśnie z tej drugiej. Kolekcja Lifestyle reklamuje się mottem „Z samego serca gór na ulice miast”. Modele z tej kolekcji łączą w sobie sportowy charakter i casualowy styl. To bardziej miękkie cholewki, przeważnie wykonane z zamszu. Duża część tych butów nadaje się świetnie na buty codzienne. Tutaj także Dolomite stosuje podeszwy Vibram, ale o nieco innej charakterystyce niż w butach górskich i wysokogórskich. Ufam, że buty trekkingowe Dolomite, dzięki swej uniwersalności zaspokoją potrzeby nawet bardzo wymagającego klienta.

Jak widzicie włoskie buty w eTraperze mają się dobrze. Jeśli chcecie więcej informacji na temat butów turystycznych lub trekkingowych, potrzebujecie porad przed ważną wyprawą, lub chcecie się z nami podzielić waszymi przygodami, śmiało przychodźcie do nas, chętnie z Wami porozmawiamy!