Rowerem wokół Nowej Soli

Turystyka rowerowa w powiecie nowosolskim

Nowa Sól jest niewielkim miastem usytuowanym na lewym brzegu rzeki Odry, zewsząd otoczona piękną przyrodą, od wschodu wielkimi Borami Tarnowskimi, od północy rezerwatami przyrody Bażantarnia i Bukowa Góra, a od południowego-zachodu Wzgórzami Dalkowskimi.

Województwo lubuskie to najbardziej zalesiony obszar Polski i idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, a Nowa Sól jest tego doskonałym przykładem. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by z centrum miasta zajechać rowerem w środek lasu, gdzie nie słychać miejskiego zgiełku, a śpiew ptaków i cykanie świerszczy.

Dzisiaj tak właśnie zrobiłem. Powyższe zdjęcia zrobione w tym samym miejscu, to środek lasu pomiędzy Nową Solą a Przyborowem. Dojechałem tutaj w 15 minut, a takich miejsc na Starej Odrze jest więcej. Podobne stoły i ławki znajdują się w lasach wokół Siedliska i wzdłuż rzeki Odry. Stanowią one wspaniałe udogodnienie podczas każdej rowerowej wycieczki. [Mapka]

Jadąc Puszczą Tarnowską, w końcu dojechałem do wsi Stany. Znajduje się tam od dawna nieużywany most kolejowy, którym kiedyś jeździły pociągi z Nowej Soli do Wolsztyna. Często zabieram tam znajomych, rodzinę, a nawet gości ze spotkań podróżników motocyklowych. eTraper jest przecież współorganizatorem „Wakacji z duchami”, gdzie motocyklowi zapaleńcy spotykają się między innymi po to, aby poznać i pozwiedzać naszą piękną okolicę. Jestem więc zobowiązany im to wszystko pokazać. Wspomniany most to jeden z najdłuższych mostów kolejowych w Europie, a do tego pięknie położony. Bardzo lubię przechodzić przez niego z rowerem pod pachą, choć z czasem staje się to coraz bardziej niebezpieczne, ale to właśnie ma się zmienić…

Kolej na Rower

Spełnia się marzenie wszystkich rowerzystów, rolkarzy i biegaczy. Właśnie bowiem ruszyła budowa długiej, bo prawie 50-kilometrowej ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia. Jej trasa będzie wiodła dawnym torowiskiem linii 371, która była niewątpliwie jedną z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Prowadziła ona nasypem pośród lubuskich lasów i łąk, z rzadka tylko przecinając malownicze miejscowości, a jej punktem charakterystycznym był właśnie ten długi most nad Odrą.

Pamiętam, gdy będąc małym chłopcem, jeździłem z babcią koleją parową do Wolsztyna, jak bardzo czekałem na przejazd przez ten most. Na tę atrakcję czekali wszyscy podróżni, a szczególnie niemieccy turyści, dla który pociąg specjalnie zatrzymywał się i cofał, by ci mogli nagrać jego przejazd kamerami wideo. Teraz te piękne widoki będą dostępne dla wszystkich sportowców i turystów.

Rowerowy przejazd przez most w Stanach umożliwi wiele kombinacji wycieczek rowerowych. Będzie można na przykład zrobić pętlę z Bobrownik. Ruszyć piękną trasą widokową do Białej Góry, aby z góry zobaczyć ujście Śląskiej Ochli i piękną panoramę Nowosolskiej Doliny Odry, przejechać przez most, by później po utwardzonym wale dojechać na przeprawę promową w Milsku, a wrócić przez Dąbrowę i rezerwat Bukowa Góra. Wkrótce opiszę tę trasę i inne z większą dokładnością 🙂

Jak się ubrać na rower?

Trasę mamy zaplanowaną, pozostaje tylko odpowiednio się ubrać i wskakiwać na rower. No właśnie, ale jak się ubrać? Oczywiście, że to banalne pytanie, więc i odpowiedź na nie też musi być banalna 🙂 Ubierz się tak, żeby było Ci wygodnie! Przede wszystkim wybierając się na rower zwróć uwagę na pogodę. Dam wam kilka przykładów odzieży, która sprawdza się na rowerze, ale po więcej porad zapraszam do sklepu.

Kurtka Pack It jest leciutka, cienka, niepozorna, ale kiedy zajdzie taka potrzeba możesz na nią liczyć. Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, więc wrzuć ją do plecaka, albo przewiąż w pasie. Dostępna także dla kobiet. Jeśli na dworze zaczyna robić się chłodno warto założyć nieco grubszą kurtkę z membraną wodoodporną. Calderdale idealnie się do tego nadaje ponieważ mimo grubszego materiału o proponowanych wcześniej kurtek nadal jest mega wygodna. Dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych damskich oraz męskich

Druga propozycja to „hybrydowa konstrukcja” Regatta Andreson. Dobrze dopasowuje się do ciała i jest lubiana przez sportowców, chroni przed zimnem i wiatrem. Dostępna jest także w wersji damskiej.

Nowosolska ścieżka rowerowa

Poniżej ogólny plan trasy rowerowej przez powiat nowosolski. Planowane otwarcie nowosolskiej ścieżki rowerowej to koniec 2019 roku. Trasa będzie przebiegać przez takie miejscowości jak Stypułów – Kożuchów – Nowa Sól – Otyń – Stany – Lipiny – Konotop – Kolsko – Sławocin.